Minden ami paci

Ez az oldal a lovak csodálatos világáról szól... Itt mindenfélét megtalálsz róluk. Ha valamit nem találsz, vagy nincs az oldalon írj nekem és megmondom, hogy hol találod, vagy felteszem.


F

 

Falabella


 Az Argentínából származó fajta kialakulásáról nem tudunk biztosat. Nevét első tudatos  tenyésztője után kapta. Feltehetőleg a criollo lovaktól származik, egyesek szerint egy földcsuszamlás zárhatott el egy kisebb ménest a külvilágtól, ahol a belterjes szaporodás következtében egyre kisebb egyedek születtek. A falabella nem póniló, hanem törpeló, mivel arányai a melegvérű ló testfelépítését tükrözi, annak kicsinyített mása. Minden színben megengedett, marmagassága nem haladhatja meg a 86 cm-t. A falabella a legdrágább fajták egyike, s minél apróbb, annál borsosabb az ára. Házi kedvencként tartják, sokszor bent él a lakásban, mint egy kutya vagy egy macska.


 

Fjord póni

 A norvégiai fjord póni eredetileg a vikingek lova volt. Könnyen felismerhető deres színéről és a hátán lévő sötét csíkról, amely az üstökétől egészen a farka végéig húzódik. Már a vikingek is lenyírták a sörényét, hogy az égnek meredve láthatóvá váljék a sörény középső, fekete része. A fjord póni nagyon sokoldalúan hasznosítható fajta: fogat- és hátaslónak egyaránt használják. Szívós és bátor, ám igen akaratos. Marmagassága 130–145 cm, tehát póni méretű, ám szülőhazájában, Norvégiában fjord lónak nevezik.


 


Fríz

A lenyűgöző megjelenésű, fekete színű fríz ló hidegvérű fajta, és Hollandiából származik. A régi időkben a keresztes lovagok használták, kiváló, erős harci lónak számított.  Manapság fogathajtásra és lovaglásra is használják. Mutatós, hosszú, hullámos sörénye és farka miatt közkedvelt cirkuszi ló, jó természetéről és vérmérsékletéről ismert. A lábvégeket pompás bokaszőrzet fedi, a patája erős és kemény. Marmagassága 155 cm vagy afölötti.


 

Finn ló

 

Finnország egyetlen őshonos lófajtájának eredetéről nem sokat tudunk. Annyi bizonyos, hogy már a bronzkorban az ország területén élt. Nagyon fontos szerepet játszott a finn történelemben: a hadászatban is sokféleképpen hasznosíthatták erejét, de a mezőgazdaság sem igen létezhetett volna a finn ló nélkül. 1907-ben alapították a méneskönyvét, azóta semmilyen más fajtával nem keresztezték. 1924-ben a finn ló két változatát kezdték tenyészteni: a testesebb igáslovat és a könnyebb felépítésű, változatos hasznosítású fajtáját. 1971-ben már négy bejegyzett típusát tartották nyilván: az igáslovat, az ügetőt, a hobbilovat és a póni méretűt. Ma Finnországban évente kb. 1000 csikó születik ebből a fajtából. Az egyik legsokoldalúbban hasznosítható ló a világon, és a leggyorsabb hidegvérű lovak egyike. Kitartó, szívós, készséges, megbízható és éber állat. A többi hidegvérű fajtához képest a finn ló kicsinek számít, vonóereje azonban nem kevesebb, nagy terhek szállítására is képes. Marmagassága 150–170 cm körüli, a póni méretű finn ló 148 cm alatti. Legtöbbször sárga színben fordul elő, sörénye gyakran lenszőke, és főleg a fejen illetve a lábon található fehér jegyek is általánosak.


  Fell

A fell kisló a gyerekek egyik nagy kedvence. Kedves és szelíd, kezes, szolgálatkész állat. Nagy-Britanniában őshonos fajta. A fellek ősei fríz lovak voltak, amelyeket a római hódítók vittek a szigetre az 1-2. század táján. A melegvérű fell ma is őrzi a frízre jellemző jegyeket: dús, hullámos sörénye, farka, bokaszőrzete, szép ügetése van, és színe is nagyon emlékeztet a holland fajtára.

Mindig is zord természeti körülmények között élt, ezért igen kitartó, szívós fajtává alakult.  Sokoldalúan hasznosítható: fogatban, de a kisebbek díjugratásban, díjlovaglásban is jól tudják  használni. Nagy távolságot képes megtenni ügetésben. A dalesre is hasonlít, amely szintén a Brit-szigeteken őshonos fajta, de az sokkal testesebb, robusztusabb, mint a fell. Marmagassága 135–150 cm, színe pej és fekete lehet. Finom feje van, tömör teste, széles szügye és erős lába. A két világháború között vészesen megfogyatkozott a fellek száma, mindössze öt tisztavérű fell ménről tudtak, s csak V. György király közreműködésével sikerült megmenteni a fajtát a kipusztulástól.

Furioso-north star


A furioso-north star eredeti elnevezése mezőhegyesi félvér. A nagy múltú, 1785-ben alapított mezőhegyesi ménesben, 1841-ben kezdték a tenyésztését, hasonló lóállományból, mint amelyből a nóniuszt is kitenyésztették ugyanitt. 1841-ben került Mezőhegyesre Furioso, pej angol telivér mén, amellyel két ménes pej, angol félvér kancáit kezdték fedeztetni. 1852-től hat éven keresztül North Star, a fekete, ugyancsak angol telivér mén fedezte a két ménes kancáit, amelyek között voltak nóniuszok is. Kezdetben csak Furioso és North Star fedezhette a kancákat, tehát általuk jött létre a fajta, s tőlük származik a fajta elnevezése is.

Főként az volt a cél, hogy egy tömeges félvér lovat állítsanak elő, amelyet a gazdaság és a katonaság is fel tud használni. A tenyésztés sikeres volt, a kiegyezés (1867) utáni időben Kozma Ferenc munkájának köszönhetően a furioso-north star olyan lófajtává vált, amely egész Európában is hírnevet szerzett magának. Az első világháború szétzilálta a ménest, majd a román megszállók elhurcolták a törzsméneseket. A következő világháborúban megpróbálták kimenekíteni az országból a kancákat, ezért Pettkó-Szandtner Tibor méneskari főparancsnok két részre osztotta az állományt. Az egyik csoportot nyugat, a másikat észak felé indították, de Németországban, illetve Csehországban véget ért az útjuk, mert az amerikai, illetve a szovjet hadsereg hadi zsákmányként elkobozta őket. Németországból sikerült visszaszállítani néhány kancát, de a szovjet kézre került csoport sorsáról semmi nem derült ki. Mindennek ellenére regenerálni tudták a fajtát Mezőhegyesen, azonban még mindig különösen veszélyeztetett fajtának számít, hiszen alig ötszáz kancája lelhető fel ma hazánkban.

A fajta ellenálló a betegségekkel szemben, hosszú élettartamú, élénk, mégis kiegyensúlyozott és megbízható, ami miatt terápiás célokra és gyermeklovagoltatásra is jól lehet használni. Ezenkívül igen eredményes a sportokban: a díjugratásban, díjlovaglásban, fogathajtásban és a militaryban is. Marmagassága 162–168 cm, színe pej, ritkán fekete vagy sárga.


G

  Gypsy vanner

 

Ez a jellegzetes külsejű, változatos színekben pompázó fajta (ejtsd dzsipszi vennör) nem csak megjelenésével képes levenni az embert a lábáról. Kedves szelídsége miatt sokak szívébe lopta már be magát: társaságkedvelő, gyerekszerető; gyakran emlegetik a „lovak golden retrievereként”. Szemkápráztató színekben fordul elő: létezik feketetarka, pejtarka, de három- és egyszínű változatban is fellelhető. A legfeltűnőbbé azonban mégis inkább hosszú, patára omló bokaszőrzete és dús sörénye, farka teszi. A fajta az Anglia, Írország területén élő roma közösségek kocsi elé fogott lovaiból alakult ki alig 50 éve (az elnevezésben szereplő vanner szó jelentése is kocsi, szekér). Ezeknek az embereknek nagy teherbírású, szívós, igénytelen lovakra volt szükségük, amelyek a szabad ég alatt is képesek átvészelni a telet, és azzal az ennivalóval is beérik, amit a környezetükben, az út mentén, árokparton találnak. Igáslóról van tehát szó, de termete sokkal kisebb és alakja, feje is finomabb, mint a hidegvérű lovaké általában. A fajta kialakulásában a shire, a clydesdale, a fríz és a dales póni vett részt.
 



gotlandi póni


A gotlandi Svédország egyetlen őshonos pónifajtája. (Az ölandi, amely a gotlandi közeli rokona volt, s a szomszédos szigeten élt, a 20. század elején halt ki.) Nevét származási helyéről, a Svédország partjaitól délkeletre fekvő Gotland szigetéről kapta. Emberemlékezet óta éltek itt pónik, de azt nem lehet tudni, hogyan kerültek a szigetre. Egy kőkori település feltárásakor olyan leletek kerültek elő, amelyek azt bizonyítják, hogy már abban az időben megkezdődött a lovak háziasítása. A gotlandi póni a feltételezések szerint – sok más európai fajtához hasonlóan – a tarpán leszármazottja. Ezek az állatok sokáig teljesen vadon élhettek; mára már csak egyetlen félvad ménesük létezik a sziget Lojsta nevű mocsaras vidékén, ahol a 2,5 km²-nyi területen egész évben szabadon kóborolhatnak. Első írásos említése a 13. századból származik.

Egészen az 1800-as évek elejéig a sziget egészén fellelhetők voltak, főként a szárazföld belsejében lévő nagyobb erdőségeket kedvelték. A 19. század közepétől azonban tömegesen fogták be őket és adták el külföldre, elsősorban Angliába és Belgiumba, ahol a szénbányákban dolgoztak velük. Megkezdődött a területek felparcellázása, így rohamosan csökkent az élőhelyük. Az erdőket kivágták, a földterületeket elkerítették, s mivel gyakran lelegelték és letaposták a vetést, ezzel kárt okozva a gazdáknak, üldözni kezdték őket.

A 20. század elejére mindössze 150 póni maradt a szigeten. Ekkor már a helyi gazdaszövetségek és lótenyésztők lépéseket tettek a fajta megmentésére, de az első világháború alatt az élelmiszerhiány miatt, a nagy éhínségek közepette a lakosok vadászni kezdték, és emiatt tovább csökkent az egyedszámuk. A fajta a kihalás szélére került.

1943-ban alapították a törzskönyvét. A fajta feljavítására welsh póni ménekkel (Reber General és Criban Daniel volt a nevük) fedeztették a kancákat.

A fajta helyi elnevezése „russ”, de gyakran hívják őket „skogsbaggarnak” is, ami annyit tesz, hogy erdei kos.

A gotlandi póni nagyon tanulékony, könnyen idomítható fajta. Előszeretettel használják őket a lovardákban, ahol gyerekeket, de könnyű felnőtteket lovagoltatnak rajtuk. Mindenféle színben előfordul, a legkedveltebb azonban a pej és a fekete. Marmagassága 110–130 cm.




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 11
Tegnapi: 9
Heti: 49
Havi: 216
Össz.: 48 966

Látogatottság növelés
Oldal: F, G
Minden ami paci - © 2008 - 2024 - mindenamipaci.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével egyszerű a honlap készítés! Programozói tudás nélkül is: Honlap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »